1ος σύλλογος σε συμμετοχή ο «ΠΛΑΤΩΝ ΣΕΡΡΩΝ» στο Πανελλήνιο Κ15 και Κ19

Πρόκριση για το Παγκόσμιο Junior της Κίνας για Ρακιτζή και Κωνσταντινίδη

Με 22 αθλητές συμμετείχε η ομάδα των Σερρών στα ηλικιακά πρωταθλήματα αντιπτέρισης (μπάντμιντον), που διεξήχθησαν το διήμερο 6,7 Απριλίου στο Σιδηρόκαστρο Σερρών. 14 αθλητές στην μικρή κατηγορία Κ15 και οι περισσότεροι από αυτούς προέρχονται από την Κ13 αλλά συμμετείχαν για πρώτη φορά σε ένα τόσο μεγάλο πρωτάθλημα .Το καλύτερο πλασάρισμα έφερε ο Μπουδούρης Δημήτριος με είσοδο στην 8αδα του Διπλού. 8 αθλητές ήταν στην μεγάλη κατηγορία και ήταν αυτοί που κατέκτησαν και τα μετάλλια.

Συγκεκριμένα, 5 μετάλλια κατέκτησαν οι κάτωθι αθλητές των Σερρών: Ρακιτζής Βασίλειος στο απλό (χάλκινο) και στο διπλό (ασημένιο) Κωνσταντινίδης Δημήτριος στο απλό (χάλκινο) και στο διπλό μικτό (ασημένιο) Βλάχου Έλενα στο διπλό μικτό (ασημένιο).

Μεγάλη αξία έχει η εξασφάλιση συμμετοχής με την Εθνική ομάδα των Ρακιτζή / Κωνσταντινίδη στο μεγαλύτερο αγώνα που διοργανώνεται παγκοσμίως σε αυτήν την ηλικία. Ο αγώνας θα γίνει στην Nanchang της Κίνας 1-13 Οκτωβρίου.